Menu
Home Page

Meet the Governors

Welcome to our Governors' section!

 

List of Governors

 

The officers are elected annually from within the Governing Body.  All Governors are elected to serve for a period of 4 years, except Parent Governors who are elected to serve for a period of 2 years.  They may, however, resign, in which case an election will be held to fill the vacancy.

 

At the time of publication, the officers are as follows:

 

Name

Role

Type of Governor

Business Interest

Term of Office

End Date

Committees

Mrs Mary Turner

Chair of Governors

Co-opted

 

31.08.2019

Learning & Policy

Pay

Resources

 

Ms Helen Ruffles

Headteacher

Governor

Ex Officio

Co-opted Governor Kates Hill Primary School

28.09.2020

Learning & Policy

Resources

 

 

Vacancy

Governor

Parent

 

 

Learning & Policy

 

 

 

Vacancy

 

Governor

Local Authority

 

 

Pay

Resources

 

 

Mrs Natalie Cook

Governor

Co-opted

Staff

Governor Rowley View Nursery School

11.12.2020

Resources

 

 

 

Ms Susan Cooper

Co Chair of Governors

 

 

Co-opted

 

31.08.2019

Pay Appeal

(+ 2 other eligible Governors)

Resources

Mrs Louise Darby

Governor

Co-opted

 

11.12.2020

Learning & Policy

 

 

 

Mrs Elaine Harvey

School

Business Manager

Governor

Staff

Non-Teaching

High Standards Cleaning

04.02.2020

Resources

 

 

 

Mrs Gail Maynes

Governor

Parent

 

07.12.2019

Learning & Policy

 

 

 

 

Mrs Emma Smith

 

 

Vice Chair of Governors

Parent

 

13.01.2018

Resources

Miss Alison Ward

Deputy Headteacher

Governor

Co-opted

 

31.08.2019

Learning & Policy

 

 

 

Mrs Sara Comyns

 

 

 

 

Associate Member

Associate Member

 

11.12.2020

Learning & Policy (Not included in quorum numbers. Has no voting rights.)

Any 3 Governors from the Learning & Policy Committee can sit on a Disciplinary Committee, subject to having no conflict of interest.

Full List of Governors, roles, terms of office and business interests

Top